Black LED Hanging Lantern from the Manor House Collection
- Measures: 15" H x 8.75" L x 8.75" W
- Canopy Dimensions: 5.5" Dia.
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulb: E26
- Product Material: Aluminum
- Glass: Clear Beveled
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by June 5, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: June 5, 2026
Estimated shipping: June 12 - June 19, 2026
- Brand
- Hinkley
- SKU
- 1412BK
Description / Black LED Hanging Lantern from the Manor House Collection
More Information
| UPC | 640665141214 |
|---|---|
| Brand | Hinkley |
| Weight | 6.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 1 X 72" |
| Chain Length | 1 X 60" |
| Date Back To Stock | 2026-06-05 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.5" Dia. |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Manor House |
| Finish | Black |
| Glass Type | Clear beveled panels |
| Height | 15 |
| Length | 8.75 |
| Material | Aluminum |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Med. LED |
| Width | 8.75 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Hinkley Lighting for timeless style and trusted quality at LightsOnline.com
Illuminate your home with the refined elegance of Hinkley Lighting, a family-owned brand with over 100 years of experience in crafting stylish, high-quality fixtures.
Known for their sophisticated take on traditional, transitional, and modern styles, Hinkley offers a wide range of indoor and outdoor lighting, including chandeliers, sconces, bath lights, pendants, and landscape lighting. Each piece is designed with a focus on lasting performance, thoughtful craftsmanship, and enduring style.
Whether you’re creating curb appeal or enhancing your interior ambiance, Hinkley delivers lighting built to shine for years to come.