Winter Brass LED Pendant from the Diamante Collection
- Measures: 15.0" H x 14.0" W
- Canopy Dimensions: 14"x1"
- Bulb Included: Yes
- Number of Bulbs: 0.0
- Type of Bulb: LED
- Color Temperature: 3000.0K
- Product Material: brass, crystals
In stock
- Brand
- Allegri
- SKU
- 042055-044-FR001
Description / Winter Brass LED Pendant from the Diamante Collection
More Information
| UPC | 720062507070 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 44.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Chain Length | 96" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 14"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Diamante |
| Color Temperature | 3000.0 |
| CRI | 90.0 |
| Finish | Winter Brass |
| Height | 15.0 |
| Material | brass, crystals |
| Bulb Count | 0.0 |
| Style | Contemporary Modern, Crystal |
| Bulb Type | LED |
| Width | 14.0 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.