Description / Winter Brass LED Pendant from the Diamante Collection
More Information
| UPC | 720062507063 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 11.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Chain Length | 96" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Diamante |
| Color Temperature | 2700 |
| CRI | 90 |
| Finish | Winter Brass |
| Height | 15.00 |
| Material | brass, crystals |
| Bulb Count | 0 |
| Style | Contemporary Modern, Crystal |
| Bulb Type | LED |
| Width | 5.00 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.