Pearlized Antique Brass Chandelier from the Fiore Collection
- Measures: 37" H x 43" W
- Canopy Dimensions: 6"x1"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 24
- Type of Bulb: Candelabra
- Product Material: steel, crystal
In stock
Only 2 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 041451-065-FR001
Description / Pearlized Antique Brass Chandelier from the Fiore Collection
More Information
| UPC | 720062505144 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Hanging Rods Included | (1) 6", (1) 12", (1) 24" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Fiore |
| Finish | Pearlized Antique Brass |
| Height | 37.00 |
| Material | steel, crystal |
| Bulb Count | 24 |
| Style | Contemporary Modern, Crystal |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 43.00 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.