Chrome LED Pendant from the Piovere Collection
- Measures: 42" H x 28" W
- Canopy Dimensions: 8"x2"
- Bulb Included: Yes
- Number of Bulbs: 0
- Type of Bulb: LED Integrated
- Color Temperature: 2700K
- Product Material: iron, stainless steel, crystal
In stock
Only 12 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 040256-010-FR001
Description / Chrome LED Pendant from the Piovere Collection
More Information
| UPC | 720062505304 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 91.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Hanging Rods Included | (1) 6", (1) 12", (1) 24" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 8"x2" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Piovere |
| Color Temperature | 2700 |
| CRI | 90 |
| Finish | Chrome |
| Height | 42.00 |
| Material | iron, stainless steel, crystal |
| Bulb Count | 0 |
| Style | Contemporary Modern, Crystal |
| Bulb Type | LED Integrated |
| Width | 28.00 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.