Description / Brushed Champagne Gold LED Foyer Pendant from the Lucca Collection
More Information
| UPC | 720062498200 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 67.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Hanging Rods Included | (2) 6", (2) 12", (2) 24" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 24"x2" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lucca |
| Finish | Brushed Champagne Gold |
| Material | Stainless Steel, Crystal |
| Bulb Count | 0 |
| Shipping | Usually ships within 3 |
| Bulb Type | LED |
| Wet/Dry Rated | DRY |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.