Polished Chrome LED Foyer Pendant from the Lucca Collection
- Measures: 31" H x 14" L x 14" W
- Canopy Dimensions: 14"x2"x14"
- Bulb Included: Yes
- Number of Bulbs:
- Type of Bulb: LED
- Color Temperature: 3000K
- Product Material: Stainless Steel Crystal
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by July 25, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: July 25, 2026
Estimated shipping: August 1 - August 8, 2026
- Brand
- Allegri
- SKU
- 037951-010-FR001
Description / Polished Chrome LED Foyer Pendant from the Lucca Collection
More Information
| UPC | 720062488584 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 36.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Hanging Rods Included | (2) 6", (2) 12", (2) 24" |
| Date Back To Stock | 2026-07-25 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 14"x2" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lucca |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Stainless Steel Crystal |
| Bulb Count | 0 |
| Shipping | Usually ships within 3 |
| Bulb Type | LED |
| Wet/Dry Rated | DRY |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.