Polished Silver Pendant from the Angelo Collection
- Measures: 37" H x 36" W
- Canopy Dimensions: 5"x1"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 24
- Type of Bulb: E12 E12 Candelabra
- Product Material: steel and crystal
In stock
Only 8 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 033652-014-FR001
Description / Polished Silver Pendant from the Angelo Collection
More Information
| UPC | 720062361849 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 45.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Chain Length | 96" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Angelo |
| CRI | 100 |
| Finish | Polished Silver |
| Height | 37.00 |
| Material | steel and crystal |
| Bulb Count | 24 |
| Style | Contemporary Modern, Mid-Century Modern, Crystal Accents |
| Bulb Type | E12 E12 Candelabra |
| Width | 36.00 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.