Matte Black W Polished Silver Pendant from the Angelo Collection
- Measures: 26" H x 26" L x 26" W
- Canopy Dimensions: 5"x1"x5"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 10
- Type of Bulb: Candelabra E12 Candelabra
- Product Material: steel , stainless cast steel ,crystal
In stock
Only 8 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 033651-050-FR001
Description / Matte Black W Polished Silver Pendant from the Angelo Collection
More Information
| UPC | 720062363607 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 23.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Chain Length | 48" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Angelo |
| Finish | Matte Black with Polished Silver |
| Height | 26.00 |
| Length | 26.00 |
| Material | steel , stainless cast steel ,crystal |
| Bulb Count | 10 |
| Style | Contemporary Modern, Mid-Century Modern |
| Bulb Type | Candelabra E12 Candelabra |
| Width | 26.00 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.