Matte Balck LED Foyer Pendant from the Glacier Collection
- Measures: 40" H x 36" L x 36" W
- Canopy Dimensions: 10.5"x2"x10.5"
- Bulb Included: Yes
- Number of Bulbs: 0
- Type of Bulb: LED
- Color Temperature: 2700K
- Product Material: stainless steel | crystal
In stock
- Brand
- Allegri
- SKU
- 030259-052
Description / Matte Balck LED Foyer Pendant from the Glacier Collection
More Information
| UPC | 720062491836 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 123.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 165" |
| Hanging Rods Included | (2) 6", (2) 12", (2) 24" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 10.5"x2" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Glacier |
| Color Temperature | 2700 |
| CRI | 90 |
| Finish | Matte Balck |
| Height | 40.00 |
| Length | 36.00 |
| Material | stainless steel | crystal |
| Bulb Count | 0 |
| Style | Contemporary Modern, Crystal |
| Bulb Type | LED |
| Width | 36.00 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.